A Funkcionális orvoslás egy olyan újfajta szemlélet, ami az egészséget és betegséget a kontinuum részeként fogja fel, amiben a humán biológiai rendszer minden komponense dinamikus interakcióban van a környezettel, melyek olyan mintákat és hatásokat eredményeznek, amik folyamatosan változnak. A Funkcionális Orvoslás segíti az orvosnak azonosítani és javítani a fiziológiás működésben és az emberi test biokémiájában bekövetkezett diszfunkciókat. Úgy is lehet fogalmazni, hogy ez a rendszerbiológia klinikai megfelelője.
A krónikus betegségeket szinte mindig megelőzi a szervezet egy vagy több rendszerében bekövetkezett funkció romlás, ami akár hosszú időn keresztül is fennállhat, mielőtt a betegség megjelenik. Az egészség helyreállításához szükség van a diszfunkció visszafordítására. Minden egyes ember egy egyedi, komplex és egymással szoros kapcsolatban lévő környezeti és életmód faktorral rendelkezik, melyek befolyásolják a belső funkcionalitásunkat – a genetikai sebezhetőségünk – amelyek együttesen hozzájárulnak a betegségek kialakulásához vagy éppen az egészség fenntartásához.
Hogy ebben a szemléletben rejlő komplexitást kezelni tudjuk Ameriában, a Funkcionális Orvoslás Intézete megalkotott egy gyakorlati modellt, mely segít összeszedni és megérteni azokat a klinikai információkat, melyek egy személyreszóló és beteg-központú terápia alapját alkotják. Az elmúlt 30 évben a Funkcionális orvoslás elképzelései, gyakorlatai, eszközei jelentős mértékben fejlődtek a bizonyítékokon alapuló orvoslásnak megfelelően, figyelembe véve a leggyakoribb betegséghez vezető okokat, pl. gyulladás, oxidative stressz, a táplálkozás, stressz, és fizikai aktivitás jelentőségét, a feltörekvő tudományokat, pl. genomika, proteomia és metabolomika, és a környezeti toxinok jelentőségét az egészségre.
A Funkcionális Orvoslás elemei
A funkcionális orvoslás tudományának alapelvei:
· Minden egyes ember biokémiai individualitásának ismerete, a genetikai és környezeti egyedisége alapján
· Egy beteg-központú szemlélet a betegség-központúság helyett
· Egy dinamikus egyensúly megtalálása a páciens testének, tudatának és lelkének külső és belső faktorai közt
· Foglalkozni a belső fiziológiai faktorok hálózat-szerű interakcióival
· Az egészséget, mint pozitív vitalitást szemlélni – nem, mint a betegség hiányát – és kiemelni azokat a faktorokat, melyek hozzájárulnak az egészség megőrzéséhez
· Elősegíteni a szervek stressztűrőképességét, annak érdekében, hogy fokozzuk az egészségtartamot, ne csak az élettartamot

A Funkcionális Orvoslás nagy előnye, hogy alkalmas bármely egészségtudomány vagy orvosi szakma részére, bármelyikük alkalmazhatja - a képesítésének megfelelő mértékben – a funkcionális orvoslás szemléletét. Amellett, hogy egy hatásosabb szemléletet képvisel a krónikus betegségek megelőzésében, kezelésében és visszafordításában, a funkcionális orvoslás a különböző szakmák között egy közös nyelvet és egységes modellt teremthet, ezzel elősegítve az integrált gondozást. Ez kulcsfontosságú lenne a krónikus betegségek járványszerű terjedésének megfékezésében, mely itthon és nemzetközileg is egészségügyi krízist okoz. Mivel a krónikus betegségek életmódunk és táplálkozásunk miatt, a környezetünk és genetikánk által befolyásolva alakulnak ki, találnunk kell egy olyan gyógyító szemléletet, amely ezeket mind figyelembe veszi.